arrow-right cart chevron-down chevron-left chevron-right chevron-up close menu minus play plus search share user email pinterest facebook instagram snapchat tumblr twitter vimeo youtube subscribe dogecoin dwolla forbrugsforeningen litecoin amazon_payments american_express bitcoin cirrus discover fancy interac jcb master paypal stripe visa diners_club dankort maestro trash

surf

JP Aloha Classic 2013 – dag 1


For første gang i syv år PWA world touren samlet på epicenteret for windsurfing – Maui. I disse dage er verdens bedste wave windsurfere samlet på Maui, Ho’okipa, til JP Aloha Classic, hvor man har slået et stop på American Wave Tour sammen (AWT) med et PWA world tour event til et brag af en windsurf-fest der har trukket de største windsurf ikoner og legender frem. Robby Naish, Josh Stone og Francisco Goya er nogle...

For første gang i syv år PWA world touren samlet på epicenteret for windsurfing – Maui.
I disse dage er verdens bedste wave windsurfere samlet på Maui, Ho’okipa, til JP Aloha Classic, hvor man har slået et stop på American Wave Tour sammen (AWT) med et PWA world tour event til et brag af en windsurf-fest der har trukket de største windsurf ikoner og legender frem.

hookipa3

Robby Naish, Josh Stone og Francisco Goya er nogle af tidligere tiders stjerne der er klar på stranden, og faktisk er Robby Naish og Francisco Goya med i PWA single elimineringen på et wild card.

Robby Naish med hans gigant truck
Robby Naish med hans gigant truck

Henover weekenden afviklede AWT en række sejladser men mandag var det tid til PWA singleeliminationen hvor der blev sejlet heats med 2 bedste bølger tællende. Ingen hop.

Følgende sejlere stillede op:

Angulo Josh CV-1
Beaux Fabrice F-911
Browne Marcilio “Brawzinho” BRA-105
Campello Ricardo V-111
Denel Jules FRA-41
Ezzy Graham USA-1
Faurot Russ US-785
Fernandez Lopez Victor E-42
Goya Francisco A-211
Guillemin Laurent F-716
Guilloul Boujmaa M-3
Hauser Casey US-634
Jamaer Leon G-208
Juban Camille GPE-8
Jung Florian G-213
Katchadourian Kai US-33
Köster Philip G-44
Martin Antoine F-193
Miller Jake US-77
Motohashi Masahiro J-123
Mussolini Alex E-30
Naish Robby US-1111
Noireaux Morgan H-101
Pritchard Kevin US-3
Pritchard Matt US-10
Roediger Bernd US-1113
Seadi Kauli BRA-253
Siver Levi USA-0
Skye John K-57
Swift Robby K-89
Traversa Thomas F-3
Voget Klaas G-4

 

I finalen stod følgende fire overfor hinanden, brasilianske Kauli Seadi (JP / Hot Sails Maui), hollandske Morgan Noireaux (JP / Hot Sails Maui) og de to lokale maui drenge Bernd Roediger (Quatro / Goya) og Levi Siver (Quatro / Goya).

Levi Siver off the lip
Levi Siver off the lip

 

Læs fuldt uddrag fra dagens singleelimination her >>

Bernd Roediger - goiter
Bernd Roediger – goiter

Du kan se den samlede transmission fra singleeliminationen nedenfor i 2 dele – alle 6 timer Og du burde gøre det for det er meget super fed action!!!

Del 1

Del 2

The final Four - Levi Siver, Kauli Seadi, Bernd Roediger, Morgan Noireaux
The final Four – Levi Siver, Kauli Seadi, Bernd Roediger, Morgan Noireaux

Resultat efter singleeliminationen

1. Levi Siver (Quatro  /Goya Windsurfing / MFC)

2. Kauli Seadi (JP / Hot Sails Maui / MFC)

3. Bernd Roediger (Quatro / Goya Windsurfing / MFC)

4. Morgan Noireaux (JP / Hot Sails Maui / Maui Ultra Fins)

5. Matt Pritchard (Tabou / Gaastra)

5. Josh Angulo (Angulo / Gun Sails)

7. Kevin Pritchard (Starboard / Ezzy / MFC)

7. Graham Ezzy (Quatro / Ezzy)

Ho'okipa
Ho’okipa
Robby Naish bottom turn
Robby Naish bottom turn
Kauli Seadi Bottom turn
Kauli Seadi Bottom turn

 

Tirsdag er der hviledag men vi skulle være tilbage onsdag med mere action – dvs. natten til torsdag dansk tid.